Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Fruktassietter 10447500



*

nr 1044 7500


Fruktassietter

6 st, majolika


Kondition: 1 lagad

Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 juni 2016
kl 20:27:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/6 22:49:45 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktassietter majolika
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr